Farmy.pl Newsroom Farma fotowoltaiczna czy rynek nieruchomości? Opłacalność inwestycji pasywnych
Farma fotowoltaiczna czy rynek nieruchomości? Opłacalność inwestycji pasywnych
21.07.2023

Farma fotowoltaiczna czy rynek nieruchomości? Opłacalność inwestycji pasywnych

Inwestorzy szukający sposobów na alokację kapitału mogą skorzystać z różnych możliwości. W Polsce wciąż dużą popularnością cieszy się najem długoterminowy. Z roku na rok rośnie jednak znaczenie odnawialnych źródeł energii oraz sposobów inwestycji związanych z zieloną energią.

Farma fotowoltaiczna - przyszłość w rękach inwestorów

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną wiąże się z dużym potencjałem wzrostu i wysoką stopą zwrotu. Inwestorzy mogą liczyć na stabilne źródło dochodów przez wiele lat. Duże znaczenie ma brak zależności od sytuacji gospodarczej i politycznej. Wręcz przeciwnie - analiza sytuacji dotyczącej odnawialnych źródeł energii wskazuje, że nie jest to wyłącznie chwilowy trend, a długoterminowa zmiana.

OZE znajdują się w centrum zainteresowania europejskich i globalnych władz. Unia Europejska przedstawiła cel redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku. Według planów do tego czasu 32 proc. energii zużywanej w UE ma pochodzić z OZE. KE dąży do podwyższenia celu, który ma kształtować się na poziomie 45 proc.

Odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaika, dynamicznie rozwijają się od kilku lat, a w ciągu kolejnych branża zanotuje następne rekordowe wyniki. W skali globalnej można obserwować coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Tymczasem spada zużycie tradycyjnych surowców przede wszystkim węgla kamiennego oraz brunatnego, a także gazu. Z czasem zielona energia zyska dominujące znaczenie.

O szybkim wzroście popularności fotowoltaiki świadczą również korzyści dla środowiska.

Słońce to jedno najlepiej poznanych i najłatwiejszych do wykorzystania źródeł energii. Metody oraz narzędzia wykorzystywane do pozyskiwania energii są już dobrze poznane i w pełni bezpieczne dla środowiska oraz człowieka. Farmy nie emitują gazów cieplarnianych ani innych zanieczyszczeń powietrza, co pomaga w zmniejszeniu ilości dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów w atmosferze.

Budowa farmy to rozwiązanie opłacalne również dla społeczności lokalnej. Korzyści czerpią właściciele gruntów, na których powstaje obiekt, ale również pozostali członkowie wspólnoty. Część osób mieszkających w sąsiedztwie farmy obawia się utraty wartości nieruchomości. Tymczasem rosnąca świadomość na temat korzyści płynących z odnawialnych źródeł energii sprawia, że dla wielu nabywców pobliska farma nie jest wadą. Instalacja jest w pełni bezpieczna dla zdrowia oraz nie wpływa na komfort mieszkańców okolicznych domów. Do budżetu gminny wpływają dodatkowe środki umożliwiające realizację planów.

Wadą inwestycji może być konieczność zaangażowania dużego kapitału, a także czas oczekiwania na wybudowanie instalacji związany z dopełnieniem formalności oraz fizyczną budową.

Najem długoterminowy - stabilność i niskie ryzyko

Od lat inwestowanie w nieruchomości postrzegane jest jako stabilny i bezpieczny sposób na pomnażanie kapitału. Niskie stopy procentowe sprawiają, że nie opłaca się trzymać środków na lokatach bankowych, a rosnąca inflacja motywuje do szukania opłacalnych sposobów ochrony oszczędności. Warto pamiętać, że inwestowanie w nieruchomości może przybrać różne formy - house flipping, wynajem krótko- albo długoterminowy. W Polsce najczęściej jednak występuje najem długoterminowy.

Największą rentownością cieszą się inwestycje w mieszkania pod wynajem na terenie dużych miast - Warszawy, Wrocławia, Krakowa czy Gdańska. Lokatorzy to najczęściej studenci, młode małżeństwa, single albo obcokrajowcy. Wynajem długoterminowy zapewnia stabilny przychód.

Rynek nieruchomości w Polsce wciąż zaskakuje kolejnymi wzrostami cen, a oferty pojawiające się na rynku znajdują nabywców błyskawicznie. Inwestorzy decydujący się zaangażować kapitał w mieszkania czy domy muszą wykazać się cierpliwością i regularnie monitorować rynek. Skuteczne inwestowanie w nieruchomości wymaga czasu oraz wiedzy. W wielu przypadkach niezbędna okazuje się również znajomość prawa i kwestii związanych z budową oraz remontem.

Po zakupie, a następnie przygotowaniu nieruchomości, potrzeba czasu na znalezienie odpowiednich lokatorów. Chociaż osób zainteresowanych wynajem nie brakuje to grupa cechuje się dużą różnorodnością - nie każdy lokator wywiąże się ze wszystkich zobowiązań.

Chociaż nieruchomości stanowią stabilne źródło pasywnego dochodu to miesięczne wpływy nie są wysokie. Im droższe mieszkanie, tym drugiej znaleźć najemców. Okres zwrotu z inwestycji jest więc długi.