Farmy.pl Newsroom Zmiany w przepisach dotyczących planowania przestrzennego. Szansa dla odnawialnych źródeł energii?
Zmiany w przepisach dotyczących planowania przestrzennego. Szansa dla odnawialnych źródeł energii?
24.07.2023

Zmiany w przepisach dotyczących planowania przestrzennego. Szansa dla odnawialnych źródeł energii?

W 2022 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło przepisy ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ustawodawca zwraca uwagę, że w nowych przepisach interesy OZE, w tym branży fotowoltaicznej, zyskały specjalny priorytet. Po konsultacjach i uwzględnieniu opinii przedstawicieli branży inwestorzy mają mieć pewność, że nowe regulacje wpłyną korzystnie na rozwój OZE w Polsce.

Obecnie prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw są na ukończeniu.

Nowe przepisy a branża fotowoltaiczna

W ubiegłym roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt nowelizacji o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Na etapie konsultacji zgłoszono ponad 1200 uwag, a część z nich została uwzględniona. Przedstawiciele branży odnawialnych źródeł energii postulowali o m.in. bezterminowe działanie decyzji o warunkach zabudowy, co zostało przyjęte przez ustawodawcę.

W ramach nowych przepisów do momentu wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego możliwa będzie lokalizacja instalacji zarówno fotowoltaicznych, jak i wiatrowych oraz pozostałych na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. Dokument zostanie wydany w odniesieniu do regulacji zawartych w planie ogólnym gminy. Inwestorzy nie będą więc musieli czekać na uchwalenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Duże znaczenie ma mieć zintegrowany plan inwestycyjny (ZPI) umożliwiający podpisanie umowy urbanistycznej pomiędzy inwestorem a gminą. W ramach nowych przepisów ZPI ma zostać powiązany z procedurą uproszczoną uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Cyfryzacji ma zostać poddany systemem planowania przestrzennego, co pozwoli na szybsze i skuteczniejsze znajdowanie niezbędnych informacji.

Jak przepisy wpłyną na branżę OZE?

Nowelizacja przepisów zakłada dodatkowe ułatwienia w zakresie fotowoltaiki. Ustawodawca zapowiada uproszczoną procedurę, której termin uchwalenia będzie porównywalny z terminem przygotowania warunków zabudowy, a także uproszczenie oraz przyspieszenie wynikające z zastosowanie procedury ZPI – Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego.

Zoptymalizowanie procedur uchwalania wszystkich aktów planowania przestrzennego oraz skrócenie terminów oczekiwania przełoży się na szybszy rozwój branży oraz wzmocnienie stabilności inwestycji. Ministerstwo zapowiada również jednoczesne procesowanie planów

ogólnych i planów miejscowych, ograniczenie liczby wyłożeń do publicznego wglądu, a także zapewnienie możliwości szybkiego uchwalania nowych oraz zmianę obowiązujących uchwał.

MRiT dementuje nieprawdziwe doniesienia

Z czasem w mediach pojawiło się wiele spekulacji na temat prac podejmowanych przez ustawodawców. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wydało jednak oficjalny komentarz zwracając szczególną uwagę na znaczenie dla odnawialnych źródeł energii. Zdaniem MRiT nowe przepisy nie będą blokować rozwoju OZE, a wręcz przeciwnie stworzą szansę na rozwój branży.

Przygotowane przepisy nie ograniczą możliwości lokowania farm fotowoltaicznych na gruntach klasy IV. Do końca 2025 roku czyli do momentu uchwalenia planu ogólnego elektrownie będą powstawać w oparciu o obecne warunki.

W nowych przepisach pojawią się ustalenia skoncentrowane na przyspieszeniu sporządzania planów miejscowych. MRiT podkreśla, że po 1 stycznia 2026 roku wciąż będzie można tworzyć oraz uchwalać plany miejscowe dla OZE nawet w sytuacji, gdy gmina nie będzie dysponować planem ogólnym.