Zarabiaj na energii ze słońca w gminie Czermin

Załóż elektrownię słoneczną z możliwością dofinansowania

Formularz zapytania o farmę fotowoltaiczną

Sugerowana przybliżona moc farmy fotowoltaicznej
{{generalForm.moc}} kWp
{{generalForm.moc/1000}} MWp
Moc instalacji została zwiększona tak aby zbilansować koszty magazynowania energii przez Zakład Energetyczny i maksymalnie zminimalizować rachunki za prąd.
Farmy wyceniamy indywidualnie
Chcesz wybudować tę farmę lub poznać więcej szczegółów dotyczących jej budowy? Wprowadź poniżej swoje dane, a przygotujemy dla Ciebie indywidualną, wycenę oraz opowiemy szczegóły procesu budowy farmy fotowoltaicznej. Lub zadzwoń tel. +48 791 055 041
Pomagamy również zdobyć dofinansowanie na założenie farmy fotowoltaicznej.
Dodatkowe dane kontaktowe (opcjonalnie)
Powyższe dane nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego i mają charakter orientacyjny. Produkowana moc i oszczędności, zależą od pogody, sprawności urządzeń i ich odpowiedniego wykorzystania.
Za małe zużycie prądu

Czy budowa farmy fotowoltaicznej w gminie Czermin się opłaca?

W całej Polsce istnieją dobre warunki do produkcji energii elektrycznej ze słońca jednak różnią się od położenia geograficznego. Jak pokazują mapy średniego nasłonecznienia województwo wielkopolskie ma wysokie zasoby słoneczne, średnio pada rocznie 1087 kWh/m2. Czy farma fotowoltaiczna w gminie Czermin się opłaca?

Pogoda w gminie Czermin
4 października 2022
bezchmurnie
9°
odczuwalna 5 °C
zachmurzenie 2 %
wiatr 22 km/h
wilgotność 93 %
ciśnienie 1017 hPa

Na wydajność elektrowni słonecznej ma wpływ szereg czynników:

  • Warunki słoneczne

  • Nachylenie paneli fotowoltaicznych

  • Kierunek ułożenia paneli względem południa

  • Temperatura

  • Zacienienia

  • Zabrudzenia

 

Doskonałe warunki słoneczne w gminie Czermin!

W gminie Czermin na każdy płaski metr kwadratowy średnio pada 1113 kWh rocznie, prze co Czermin ma doskonałe nasłonecznienie. Panele fotowoltaiczne zazwyczaj dodatkowo są nachylone tak, aby ich powierzchnia była jak najbardziej prostopadła względem padania promieni słonecznych, co daje najwyższą wydajność.

Słońce będzie górowało dziś nad horyzontem przez 11 godzin i 23 minuty

do wschodu słońca w gminie Czermin pozostało 3 godziny i 38 minut
Położenie słońca
Dom na horyzoncie
18.19
zachód słońca
12.37
południe słoneczne
06.55
wschód słońca

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych

Optymalne nachylenie paneli fotowoltaicznych dla farmy słonecznej w gminie Czermin to około 37 - 40 stopni. Instalacje fotowoltaiczne o niższym nachyleniu mają większą sprawność latem bo słońce jest wyżej na horyzoncie, zimą zaś lepszą sprawność można uzyskać na farmie słonecznej o wyższym nachyleniu.

Kąt padania promieni słonecznych w gminie Czermin

Kąt padania promieni słonecznycha
22 grudnia max 14,6°
21 marca i 23 września max 38,1°
22 czerwca max 61,6°
4 października 2022 (dziś) max 33,4°

Kierunek ułożenia paneli fotowoltaicznych względem południa

Panele fotowoltaiczne ustawione pod kątem na południe są najlepszym rozwiązaniem i tu wydajność farmy fotowoltaicznej będzie najwyższa. Farmy skierowane bardziej na wschód i zachód będą miały trochę mniejszą sprawność, ale i na nich farma fotowoltaiczna nie jest wykluczona jednak musi być większa aby generowała tę samą moc.

Temperatura

Temperatura pracy paneli fotowoltaicznych jest odwrotnie proporcjonalna do sprawności jaką uzyskują. Wysoka temperatura obniża sprawność produkcji energii elektrycznej przez ogniwa fotowoltaiczne. Najlepsze osiągi będą miały instalacje w chłodnych miejscach o wysokim nasłonecznieniu.

Zacienienia

Decydując się na założenie elektrowni słonecznej należy wybrać takie miejsce aby zacienienia w ciągu doby i całego roku były jak najmniejsze, a najlepiej aby ich nie było wcale. Może się zdarzyć, że na farmę fotowoltaiczną pojawia się cień bliskiego obiektu i przechodzi on przez całą dobę, zwykła instalacja wtedy nie może pracować na pełnej wydajności. Instalacja przy takich warunkach jednak nie jest wykluczona.

Zabrudzenia

Panele fotowoltaiczne z czasem ulegają zabrudzeniom spowodowanym kurzem, spalinami, pyleniem roślin, a także ptasimi odchodami. Dlatego aby uzyskać najlepszą sprawność zalecane jest czyszczenie instalacji raz w roku, a gdy warunki są szczególnie niesprzyjające częściej.

 

Ostatecznie elektrownia słoneczna w gminie Czermin może być opłacalna, efektywność instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest bardzo wysoka, województwo wielkopolskie ma dobre zasoby słoneczne, nasłonecznienie w naszym regionie jest na wysokim poziomie. Podobne warunki będą również w gminach: Chocz, Dobrzyca, Gizałki, Gołuchów, Pleszew

Moc farmy słonecznej oraz jej ostateczny koszt z montażem można oszacować przez powyższy formularz farmy fotowoltaicznej w gminie Czermin. Kalkulator po wpisaniu aktualnego zużycia oszacuje przybliżoną moc instalacji fotowoltaicznej tak, aby bilansowała koszty magazynowania energii przez zakład energetyczny.