Zarabiaj na energii ze słońca w Łańcucie

Załóż elektrownię słoneczną z możliwością dofinansowania

Sprawdź w kalkulatorze jaki przychód wygeneruje Twoja FARMA fotowoltaiczna

Sugerowana przybliżona moc farmy fotowoltaicznej
Wybrana moc farmy fotowoltaicznej
{{generalForm.moc}} kWp
{{generalForm.moc/1000}} MWp
Moc instalacji została zwiększona tak aby maksymalnie zminimalizować rachunki za prąd.
Chcesz wybudować tę farmę lub poznać więcej szczegółów dotyczących jej budowy? Wprowadź poniżej swoje dane, a przygotujemy dla Ciebie indywidualną, wycenę oraz opowiemy szczegóły procesu budowy farmy fotowoltaicznej. Lub zadzwoń tel. +48 791 055 041
Pomagamy również zdobyć dofinansowanie na założenie farmy fotowoltaicznej.
Dodatkowe dane kontaktowe (opcjonalnie)

Ważne informacje:

  • W przypadku wyrażenia zgody na otrzymywanie informacji handlowych/przesłanie wyceny, wykorzystywane będą Państwa telekomunikacyjne urządzenia końcowe (np. telefon/komputer) oraz automatyczne systemy wywołujące w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku - Prawo telekomunikacyjne (tj. Dz.U.2021.576 z późn. zm.).
  • Administratorem Państwa danych osobowych jest Farmy.pl sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ulicy Powązkowskiej 15. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia korespondencji elektronicznej, realizacji działań podjętych na Państwa prośbę, a w przypadku wyrażenia zgody również dla celów przesyłania informacji handlowych. Pełna informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych dostępna jest tutaj.

Powyższe dane nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego i mają charakter orientacyjny. Produkowana moc i oszczędności, zależą od pogody, sprawności urządzeń i ich odpowiedniego wykorzystania.
Za małe zużycie prądu

{{generalForm.powerConsumption}} kW {{generalForm.powerConsumption/1000}} MW

1 MW

{{generalForm.priceMWh}} zł/MWh

{{generalForm.increaseElectricityPrices}} % rocznie

{{generalForm.lossPerformance}} % rocznie

{{generalForm.productionPeriod}} lat

Czy budowa farmy fotowoltaicznej w Łańcucie się opłaca?

W całej Polsce istnieją dobre warunki do produkcji energii elektrycznej ze słońca jednak różnią się od położenia geograficznego. Jak pokazują mapy średniego nasłonecznienia województwo podkarpackie ma bardzo wysokie zasoby słoneczne, średnio pada rocznie 1131 kWh/m2. Czy farma fotowoltaiczna w Łańcucie się opłaca?

Pogoda w Łańcucie
5 czerwca 2023
bezchmurnie
8°
odczuwalna 6 °C
zachmurzenie 0 %
wiatr 9 km/h
wilgotność 90 %
ciśnienie 1022 hPa

Na wydajność elektrowni słonecznej ma wpływ szereg czynników:

  • Warunki słoneczne

  • Nachylenie paneli fotowoltaicznych

  • Kierunek ułożenia paneli względem południa

  • Temperatura

  • Zacienienia

  • Zabrudzenia

 

Doskonałe warunki słoneczne w Łańcucie!

W Łańcucie na każdy płaski metr kwadratowy średnio pada 1150 kWh rocznie, przez co Łańcut ma doskonałe nasłonecznienie. Panele fotowoltaiczne na farmie zazwyczaj dodatkowo są nachylone tak, aby ich powierzchnia była jak najbardziej prostopadła względem padania promieni słonecznych, co daje najwyższą wydajność.

Słońce będzie górowało dziś nad horyzontem przez 16 godzin i 11 minut

do zachodu słońca w Łańcucie pozostało 15 godzin i 37 minut
Położenie słońca
Słońce
Dom na horyzoncie
20.35
zachód słońca
12.29
południe słoneczne
04.23
wschód słońca

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych

Optymalne nachylenie paneli fotowoltaicznych dla farmy słonecznej w Łańcucie to około 36 - 39 stopni. Instalacje fotowoltaiczne o niższym nachyleniu mają większą sprawność latem bo słońce jest wyżej na horyzoncie, zimą zaś lepszą sprawność można uzyskać na farmie słonecznej o wyższym nachyleniu.

Kąt padania promieni słonecznych w Łańcucie

Kąt padania promieni słonecznycha
Słońce
aktualny kąt około 6,7°
22 grudnia max 16,4°
21 marca i 23 września max 39,9°
22 czerwca max 63,4°
5 czerwca 2023 (dziś) max 62,5°

Kierunek ułożenia paneli fotowoltaicznych względem południa

Panele fotowoltaiczne ustawione pod kątem na południe są najlepszym rozwiązaniem i tu wydajność farmy fotowoltaicznej będzie najwyższa. Farmy skierowane bardziej na wschód i zachód będą miały trochę mniejszą sprawność, ale i na nich farma fotowoltaiczna nie jest wykluczona jednak musi być większa aby generowała tę samą moc.

Temperatura

Temperatura pracy paneli fotowoltaicznych jest odwrotnie proporcjonalna do sprawności jaką uzyskują. Wysoka temperatura obniża sprawność produkcji energii elektrycznej przez ogniwa fotowoltaiczne. Najlepsze osiągi będą miały instalacje w chłodnych miejscach o wysokim nasłonecznieniu.

Zacienienia

Decydując się na założenie elektrowni słonecznej należy wybrać takie miejsce aby zacienienia w ciągu doby i całego roku były jak najmniejsze, a najlepiej aby ich nie było wcale. Może się zdarzyć, że na farmę fotowoltaiczną pojawia się cień bliskiego obiektu i przechodzi on przez całą dobę, zwykła instalacja wtedy nie może pracować na pełnej wydajności. Instalacja przy takich warunkach jednak nie jest wykluczona.

Zabrudzenia

Panele fotowoltaiczne z czasem ulegają zabrudzeniom spowodowanym kurzem, spalinami, pyleniem roślin, a także ptasimi odchodami. Dlatego aby uzyskać najlepszą sprawność zalecane jest czyszczenie instalacji raz w roku, a gdy warunki są szczególnie niesprzyjające częściej.

 

Ostatecznie elektrownia słoneczna w Łańcucie może być opłacalna, efektywność instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest bardzo wysoka, województwo podkarpackie ma dobre zasoby słoneczne, nasłonecznienie w naszym regionie jest na wysokim poziomie. Podobne warunki będą również w gminach: Białobrzegi, Czarna, Markowa, Rakszawa, Żołynia

Moc farmy słonecznej oraz jej ostateczny koszt z montażem można oszacować przez powyższy formularz farmy fotowoltaicznej w Łańcucie. Kalkulator po wpisaniu aktualnego zużycia oszacuje przybliżoną moc instalacji fotowoltaicznej tak, aby bilansowała koszty magazynowania energii przez zakład energetyczny.

Chcesz założyć farmę fotowoltaiczną?
Nie wiesz od czego zacząć?

Newsroom

Jak wygląda demontaż farmy fotowoltaicznej?
02.06.2023

Jak wygląda demontaż farmy fotowoltaicznej?

Farmy fotowoltaiczne mogą generować energię nawet przez kilkadziesiąt lat. Duże znaczenie ma jakość wykorzystanych materiałów, prawidłowy sposób montażu, a także regularna konserwacja oraz monitoring wydajności. Część osób wstrzymuje się z inwestycją albo oddaniem gruntu w dzierżawę z uwagi na trwałość instalacji. Warto jednak pamiętać, że demontaż farmy jest możliwy.

Pierwsza gminna farma fotowoltaiczna w Polsce. Korzyści dla społeczności lokalnej?
29.05.2023

Pierwsza gminna farma fotowoltaiczna w Polsce. Korzyści dla społeczności lokalnej?

W kwietniu br. uruchomiono w Polsce pierwszą gminną farmę fotowoltaiczną. Energia pozyskana z instalacji zasili takie obiekty jak szkoła czy oczyszczalnia ścieków. Elektrownia o mocy 1,1 MW powstała dzięki dofinansowaniu z rządowego programu.

Elektrownia słoneczna. Na jakie wyzwania musi przygotować się inwestor?
25.05.2023

Elektrownia słoneczna. Na jakie wyzwania musi przygotować się inwestor?

Budowa farmy fotowoltaicznej to przedsięwzięcie na dużą skalę. Elektrownia słoneczna generuje pewne zyski nawet przez kilkadziesiąt lat. Decydując się na zaangażowanie w projekt warto znać nie tylko korzyści, ale również wyzwania związane z inwestycją.

Umowa dzierżawy pod farmę fotowoltaiczną - co powinna zawierać?
22.05.2023

Umowa dzierżawy pod farmę fotowoltaiczną - co powinna zawierać?

Umowa dzierżawy pod farmę fotowoltaiczną zabezpiecza interesy obu stron. Obejmuje szczegółowe warunki dotyczące dzierżawy m.in. czas trwania czy wysokość czynszu. Właściciel gruntu zajmuje się wyłącznie podpisaniem umowy. Pozostałe formalności należą do przyszłego dzierżawcy.