Farmy.pl Newsroom Panele najtańsze w historii. Ceny paneli fotowoltaicznych w 2023 roku
Panele najtańsze w historii. Ceny paneli fotowoltaicznych w 2023 roku
05.03.2024

Panele najtańsze w historii. Ceny paneli fotowoltaicznych w 2023 roku

Na koniec 2023 roku ceny paneli fotowoltaicznych w Europie spadły do historycznie niskiego poziomu - podaje serwis pvXchange. Podsumowując minione 12 miesięcy szacuje się, że cena spadła nawet o 50 proc. Sytuacja korzystna z punktu widzenia klientów, stanowi równocześnie realne zagrożenie dla europejskich producentów. Wciąż trwa dobry moment na budowę domowej instalacji, ale i dochodowej farmy fotowoltaicznej. 

Spadek cen paneli fotowoltaicznych  

Pandemia sprawiła, że inwestorzy z jeszcze większą uwagą zaczęli podchodzić do planowanych projektów. W 2023 roku dużym ułatwieniem okazały się spadające ceny paneli fotowoltaicznych na rynku europejskim. Z niskich cen korzystają przede wszystkim prosumenci i inwestorzy. Systematycznie powstają nie tylko domowe instalacje, ale również wielkopowierzchniowe farmy dostarczające energię nawet do kilkuset tysięcy obiektów. Pojawia się jednak coraz więcej sygnałów wskazujących na trudną sytuację europejskich producentów komponentów.  

Tańsze panele w trzech grupach  

Serwis pvXchange podzielił panele fotowoltaiczne na trzy grupy uwzględniając wydajność i sprawność.  

Pierwsza grupa objęła moduły krystaliczne o największej wydajności i sprawności na poziomie minimum 22 proc. Obecnie najlepsze panele na rynku wykorzystują rozwiązania nowych technologii przede wszystkim Interdigitated Back Contact (IBC), heterojunction (HJT) i TOPCon. Średnia cena paneli z najwyższej półki spadła o 4 proc. miesiąc do miesiąca i wyniosła 0,24 euro/Wp w grudniu ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę dane z początku 2023 roku widać spadek aż o 40 proc.  

Na drugą grupę składają się panele fotowoltaiczne o nieco mniejszej sprawności kształtującej się na poziomie niższym niż 22 proc. W październiku zanotowano średnią cenę wynoszącą około 0,19 euro/Wp. Analizy wykazały spadek o 5 proc. miesiąc do miesiąca i o 36,7 proc. uwzględniając informacje z początku roku. W grudniu przeciętna cena paneli średniej klasy w Europie wyniosła 0,15 euro/Wp czyli o 11,8 proc. mniej niż w miesiącu ubiegłym. Natomiast porównując dane z początku roku można zaobserwować spadek średniej ceny o 50 proc.  

Trzecią grupę tworzą najtańsze panele fotowoltaiczne, m.in. produkty z ograniczoną gwarancją, wcześniej użytkowane, ale również ogniwa od producentów z niską oceną instytucji zewnętrznych. Serwis pvXchange podaje, że średnia cena w grudniu wyniosła  0,10 euro/Wp bez zmiany w stosunku miesiąc do miesiąca. Natomiast porównując dane ze stycznia 2023 roku widać spadek średnich cen o 47,4 proc. 

Trudna sytuacja producentów w Europie  

Spadki cen paneli w Europie są efektem m.in. sytuacji na rynku wywołanej przez pandemię i problemy logistyczne. W tym czasie, ale również krótko po względnym ustabilizowaniu się sytuacji przedstawiciele rynku decydowali się na składanie większych zamówień ze względu na obawy wynikające z problemów na poziomie łańcucha dostaw. Skutkiem podejmowanych decyzji okazała się nadpodaż produktów w hurtowniach. Równocześnie przemysł fotowoltaiczny nie zwalnia tempa i systematycznie powstają komponenty o coraz wyższej sprawności.  

Ekspert pvXchange Martin Schachinger zwraca uwagę na wstrzymanie dostaw z uwagi na wciąż wysoki stan nadpodaży w Europie. Największą popularnością niezmiennie cieszą się moduły wykorzystujące ogniwa PERC, ale równocześnie producenci mają ich największe zapasy. Zainteresowanie klientów w połączeniu z nadwyżkami wpływa na spadek cen.  

Trwające od kilkunastu miesięcy spadki cen paneli fotowoltaicznych sprawiają, że wielu producentów działa na granicy rentowności. Tym samym cały europejski przemysł fotowoltaiczny zmaga się z trudnościami w realizacji założonych celów. Szacunku wskazują, że w europejskich hurtowniach znajdują się zapasy o wartości nawet 40-100 GW. Duży problem finansowy wiąże się z koniecznością przechowywania produktów.  

Większość ekspertów wskazuje, że w najbliższym czasie trudno mówić o możliwości wzmocnienia europejskiego przemysłu fotowoltaicznego, a ceny produktów szybko nie wzrosną. Niedoścignionym liderem na rynku pozostaną Chiny.  

Martin Schachinger podkreśla, że jednym rozwiązaniem jest znalezienie niszy. Europejscy producenci muszą przygotować się na rozwój elastycznych ofert niszowych produktów.