Farmy.pl Newsroom Niemcy: boom na fotowoltaikę trwa. Wzrost instalacji o ponad 80 proc. 
Niemcy: boom na fotowoltaikę trwa. Wzrost instalacji o ponad 80 proc. 
13.02.2024

Niemcy: boom na fotowoltaikę trwa. Wzrost instalacji o ponad 80 proc. 

W Niemczech fotowoltaika dominuje wśród odnawialnych źródeł energii kończąc rok z wynikiem ponad miliona nowych instalacji. Według danych przekazanych przez niemieckie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej pobito rekord, a liczba nowych instalacji wzrosła o imponujące 85 proc. Prognozy wskazują, że nawet 1,5 miliona Niemców planuje zamontować nową instalację w 2024 roku.

Niemcy chętnie wybierają fotowoltaikę  

Federalna Agencja Sieci (niem. Bundesnetzagentur) podała, że łączna moc instalacji uruchomionych w 2023 roku wyniosła nawet 14 GW. Pod uwagę wzięto zarówno systemy zainstalowane na dachach, jak i na gruncie. W 2022 roku wartość szacowano na 7,5 GW co porównując dane rok do roku wskazuje na 85 proc. wzrost. W 2023 roku fotowoltaika wytworzyła 62 TWh energii, a to pozwoliło na pokrycie 12 proc. zużycia.  

Łącznie w Niemczech działa nawet 3,7 mln instalacji fotowoltaicznych z czego aż 1 mln uruchomiono w ubiegłym roku. W strukturze nowych instalacji dominują systemy prosumenckie stanowiące aż 50 proc. wszystkich systemów. Natomiast fotowoltaika na otwartej przestrzeni odpowiada za 31 proc. wszystkich instalacji. Nieco mniej, bo 18 proc. stanowią panele zainstalowane na potrzeby biznesu.  

Zdaniem BSW w nowym roku zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi nie spadnie. Niemcy zamontują nawet 1,5 mln nowych systemów w gospodarstwach domowych. W prognozach uwzględnia się wciąż wysokie ceny energii elektrycznej oraz atrakcyjne warunki finansowania. BSW przytacza również badanie zrealizowane w grudniu, w którym wzięło udział tysiąc osób posiadających przestrzeń nadającą się do montażu systemu.  Z wyników badania wynika, że aż 69 proc. myśli o instalacji na dachu, a 16 proc. planuje montaż w ciągu najbliższego roku.  

Z rejestru danych Federalnej Agencji Sieci wynika, że Niemcy chętnie montują instalacje na balkonach. W 2023 roku powstało blisko 270 tys. nowych obiektów typu plug-in czyli aż czterokrotnie więcej niż w roku ubiegłym.  

Główne bariery rozwoju fotowoltaiki w Niemczech  

BSW zwraca uwagę, że obecnie największą barierę rozwoju stanowi administracja. Duża liczba czynności do wykonania wydłuża czas powstania kolejnych systemów i wyklucza część osób zainteresowanych energią ze słońca.  

Niemcy zmagają się z koniecznością modernizacji sieci elektroenergetycznej i ciepłowniczej. BSW zwraca również uwagę na niewystarczającą pojemność w magazynach energii. 

Niemcy z kolejnym rekordem  

Z danych przedstawionych przez Instytut Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej (ISE) wynika, że w 2023 roku prawie 60 proc. energii pochodziło z odnawialnych źródeł.  Udział zielonych rozwiązań w miksie wytwarzania energii elektrycznej netto osiągnął rekordowy poziom 59,7 proc. Z kolei udział OZE w zużyciu energii elektrycznej wyniósł 57,1 proc. W zestawieniu uwzględniono wyłącznie energię, która trafiła do sieci publicznej bez produkcji na potrzeby gospodarstw domowych. 

Równocześnie zanotowano spadek o 27 proc. produkcji węgla brunatnego i o 35 proc. węgla kamiennego. 

Bez zmian jednak dominującym źródłem energii pozostaje wiatr. Elektrownie wiatrowe odpowiadają za 32 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej netto czyli 139,8 TWh. W 2023 roku zanotowano wzrost o 14,1 proc. w stosunku do poprzedniego okresu. 

Instytut Fraunhofer ISE podkreśla, że rozwój energetyki wiatrowej nadal nie osiąga założonych celów. Do listopada 2023 roku zainstalowano 2,7 GW mocy na lądzie, podczas gdy pierwotny plan zakładał osiągnięcie 4 GW. Proces ekspansji morskiej energetyki wiatrowej jest jeszcze bardziej opóźniony z powodu długotrwałych procedur przetargowych i czasochłonności budowy instalacji. W przypadku elektrowni morskich, w 2023 roku dodano jedynie 0,23 GW mocy, co jest znacznie poniżej zaplanowanych 0,7 GW. 

W tym samym czasie fotowoltaika przekroczyła oczekiwania. Plany wskazywały na 9 GW nowych mocy. Aktualne dane podają wzrost mocy w nowych systemach na poziomie nawet powyżej 14 GW.