Farmy.pl Newsroom Jakich paneli fotowoltaicznych nie kupować? 
Jakich paneli fotowoltaicznych nie kupować? 
01.09.2023

Jakich paneli fotowoltaicznych nie kupować? 

Energia słoneczna zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Systematycznie powstają nowe instalacje zasilające domy, fabryki, szkoły, szpitale czy inne placówki. Na skuteczność systemu wpływają wykorzystane materiały oraz montaż. Duże znaczenie mają m.in. panele fotowoltaiczne składające się z ogniw, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Jakich paneli fotowoltaicznych nie kupować? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? 

Tanie panele fotowoltaiczne  

Unikaj paneli fotowoltaicznych opartych na bardzo tanich materiałach, które mogą negatywnie wpłynąć na wydajność i trwałość systemu. Niskiej jakości elementy skracają żywotność paneli oraz zwiększają ryzyko uszkodzeń wywołanych m.in. działaniem warunków atmosferycznych.  

Pod uwagę warto wziąć m.in. sprawność, czyli parametr wskazujący na wydajność panela. Im wyższy wskaźnik sprawności, tym równocześnie wyższa cena produktu. Na rynku coraz częściej dostępne są panele o sprawności powyżej 22 proc. których cena wynosi około 2 tys. zł.  

Panele fotowoltaiczne od nieznanych producentów  

Wybierając panele fotowoltaiczne, warto inwestować w uznane i renomowane marki. Unikaj paneli od mało znanych producentów, których jakość i standardy mogą być niskie. Dobre marki oferują nie tylko wyższą wydajność, ale także lepszą gwarancję i wsparcie techniczne. Stawiaj na sprawdzone oraz rzetelne źródła.  

Panele fotowoltaiczne bez certyfikatów  

Upewnij się, że panele fotowoltaiczne posiadają odpowiednie certyfikaty i spełniają normy bezpieczeństwa. Panele, które nie spełniają standardów, mogą być mniej wydajne lub wręcz niebezpieczne w użytkowaniu. Wybierając panele fotowoltaiczne należy upewnić się, że spełniają normy jakości oraz wymagania certyfikatów, takie jak certyfikat IEC czy TUV.  

Panele fotowoltaiczne z odpowiednią gwarancją  

Sprawdź, jak długo producent udziela gwarancji na panele. Zazwyczaj jest to od 10 do 25 lat. Często gwarancje dzielą się na dwie główne kategorie - gwarancję na wydajność i gwarancję na jakość. Gwarancja na wydajność zapewnia, że panele będą produkować określoną ilość energii przez wskazany okres. Natomiast gwarancja na jakość dotyczy możliwych wad produkcyjnych. Zapoznaj się z dokładnymi warunkami gwarancji, takimi jak wymogi dotyczące instalacji, użytkowania i konserwacji paneli. Nieprzestrzeganie tych warunków może unieważnić gwarancję.J 

Używane panele fotowoltaiczne  

Używane panele fotowoltaiczne zachęcają niskimi cenami. Pamiętaj jednak, że elementy pochodzą z działających instalacji, a ich wymiana była efektem np. zastąpienia materiałami wyższej jakości. Wielu sprzedawców nie posiada odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej jakość oraz czas użytkowania produktu. Dodatkowo w przypadku paneli używanych nie obowiązuje często gwarancja. Jeżeli dojdzie do awarii właściciel instalacji musi samodzielnie pokryć koszty naprawy.   

Panele fotowoltaiczne z niepewnego źródła  

Nieoryginalne produkty przyciągają nieco niższą ceną oraz zapewnieniami producentów dotyczącymi jakości. Tymczasem większość modeli nie posiada potwierdzonych dokumentów zawierających dane, parametry, certyfikaty i gwarancje. Panele fotowoltaiczne to inwestycja na lata, a ich wybór ma duży wpływ na działanie instalacji.  

Wybór paneli fotowoltaicznych to kluczowy krok przy inwestycji w instalację solarną. Unikanie paneli o niskiej jakości czy wątpliwej renomie producenta pomoże osiągnąć większą efektywność, wydajność i trwałość systemu. Warto zainwestować w renomowane marki i sprawdzone technologie, aby zapewnić długoterminową korzyść ekologiczną i finansową.