Farmy.pl Newsroom Jak uzyskać kredyt na fotowoltaikę? Podstawowe informacje 
Jak uzyskać kredyt na fotowoltaikę? Podstawowe informacje 
22.09.2023

Jak uzyskać kredyt na fotowoltaikę? Podstawowe informacje 

Rosnące zainteresowanie fotowoltaiką sprawia, że coraz więcej osób i podmiotów rozważa wdrożenie instalacji do zasilania konkretnego obiektu. Jednym z największych ograniczeń są koszty. Budowa instalacji fotowoltaicznej wymaga dużych nakładów środków w początkowej fazie. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań wspierających - programy rządowe, dotacje czy leasing. Popularność zyskują również kredyty. 

Czym jest kredyt na fotowoltaikę? 

Z roku na roku banki coraz chętniej udzielają kredytów na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii. Wsparcie udzielane jest na m.in. zakup i budowę domowej instalacji, farmy fotowoltaicznej, ale również modernizację istniejącego obiektu skupiającego się na zwiększeniu efektywności oszczędzania energii. Kredyt na fotowoltaikę zazwyczaj przebiega w podobny sposób. Osoba zainteresowana musi przedstawić wycenę inwestycji, a bank podejmuje decyzję na podstawie różnorodnych parametrów przede wszystkim uwzględniając zdolność kredytową podmiotu.  

Większość organizacji finansowych na rynku posiada ofertę dedykowaną OZE umożliwiającą budowę elektrowni wiatrowych, elektrowni wodnych, fotowoltaicznych, ale również instalacji do wytwarzania energii elektrycznej albo energii cieplnej z biomasy lub z biogazu. Warunki różnią się w zależności od banku i konkretnych parametrów danego projektu. W większości podmiotów kredyty pojawiają się pod nazwą dotyczącą odnawialnych źródeł energii albo wymiany źródeł ciepła.  

Dla kogo kredyt na fotowoltaikę? 

Banki oferują różne możliwości dla podmiotów zainteresowanych kredytem. Dostępne są pożyczki dla osób fizycznych, np. na panele fotowoltaiczne, kolektory solarne, pompy ciepła czy nawet samochody osobowe z napędem elektrycznym lub hybrydowym. Zazwyczaj można uzyskać do około 50-80 tys. kredytu na indywidualną instalację.  

Poza tym kredyty przeznaczone są dla podmiotów obecnie prowadzących albo planujących  działalność gospodarczą dotyczącą produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. W większości przypadków do podstawowych warunków należy przedstawienie promesy koncesji na wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych, którą wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Z kredytów korzystają m.in. doświadczeni inwestorzy, ale również właściciele gospodarstw rolnych czy inne podmioty z branży rolniczej. W przypadku firm i dużych obiektów kwoty kredytów możliwych do uzyskania są znacząco wyższe 

Zalety i wady kredytu na fotowoltaikę  

Dużą zaletą omawianej formy finansowania jest możliwości dopasowania harmonogramu spłaty kredytu oraz odsetek do indywidualnych oczekiwań i sytuacji kredytobiorcy. Banki zapewniają również możliwość skorzystania z okresu karencji, a także przedterminową spłatę zobowiązania na atrakcyjnych warunkach.   

Kredyt na fotowoltaikę to również gwarancja bezpieczeństwa. Umowa zostaje zawarta z dużym i sprawdzonym podmiotem, co minimalizuje ryzyko niedotrzymania warunków.  

Osoba prywatna czy firma nie musi angażować własnego kapitału, a decyzje kredytowe udzielane są szybko.  

Wśród wad można wymienić konieczność dokumentowania całej inwestycji. Uzyskanie kredytu wiąże się z szeregiem formalności dotyczących parametrów technicznych, ale również zdolności kredytowej.